Strona główna   ♦   Fizykoterapia   ♦   Masaż   ♦   Rehabilitacja   ♦   Coś o sobie   ♦   Cennik   ♦   Kontakt  


Masaże

♦ Działanie masażu
♦ Wskazania
♦ Przeciwwskazania
♦ Techniki masażu
♦ Masaż relaksacyjny
♦ Masaż wyszczuplający
♦ Drenaż limfatyczny

Rehabilitacja

♦ techniki rehabilitacji
♦ Poizometryczna
   relaksacja mięśni

Fizykoterapia

♦ co to jest fizykoterapia

♦  Poizometryczna relaksacja mięśni  ♦

Poizometryczną relaksację mięśni stosujemy tam, gdzie zaobserwujemy ograniczenie ruchomości (bez przeciwwskazań). Jej cel to przywracanie normalnego zakresu ruchu we wszystkich stawach. Po jego osiągnięciu zaprzestajemy stosowania relaksacji mięśni.

Techniki zwane poizometryczna relaksacją mięśni przedstawili Lewit i Neumannem. Techniki owe rozwinęli Mitchellowie Udowodnili że za ich pomocą można zaskakująco skutecznie leczyć zarówno mięśnie i stawy. Neumannen twierdził, iż poizometryczna relaksacja mięśni wpływa na mechaniczne komponenty blokady (stawowej), lecz również na zależne od nich ncrwowoodruchowe podwyższenie napięcia mięśniowego. Dotyczy to w równej mierze stawów kończyn, jak i stawów kręgosłupa. Techniki te są najskuteczniejszym sposobem przezwyciężania przykurczów mięśniowych i działają przeciwbólowo. Często po zabiegu ból ustępuje tak znacznie, że nawet sam chory nie potrafi już znaleźć miejsca poprzednio bolesnego przykurczu ( jeśli zablokowania już nie ma) - pisał Lewit.

Poizometryczna relaksacja mięśni ma dwa cele: doraźny i długofalowy. Cel doraźny stanowi walka z bólem oraz z innymi skutkami przeciążenia statycznego mięśni ,zwalczanie podrażnienia mięśni oraz tkanki łącznej. Do celów długofalowych należy przywracanie normalnej długości i elastyczności mięśniom przykurczonym, odzyskiwanie normalnego zakresu ruchu w stawach zwalczanie przeciążenia stawów.

Wszelkie prawa zastrzeżone 2006 © Piotr Falkiewicz